Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain amount of a gas at 25 degree C and 0.800 atm, is contained in a vessel

ID: 514001 • Letter: A

Question

A certain amount of a gas at 25 degree C and 0.800 atm, is contained in a vessel that can withstand a pressure no higher than 5.00 atm. How high can the temperature of the gas be raised before the vessel ruptures? A gas evolved during the fermentation of glucose has a volume of 0.67 L at 22.5 degree C and 1.00 atm. What was volume of this gas at the fermentation temperature of 36.5 degree C and 1.00 atm pressure? A 2.10 L vessel contains 4.65 g of a gas at 1.00 atm and 27.0 degree C. a) Calculate the density of the gas (in g/L). b) What is the molar mass of the gas? A compound has the empirical formula SF_4. At 20.0 degree C, 0.100 g of the gaseous compound occupies a volume of22.1 mL and exerts a pressure of 1.02 atm. What is the molecular formula of the gas?

Explanation / Answer

Given

T1 = 25 C = 298 K

P1 = 0.8 atm

vessel volume will remain same and no. of moles of gas will also reamain same as it is closed

P1 V = n R T1

P1 / T1 = n R / V

P2 V = n R T2

P2 / T2 = n R / V

so P1 /T1 = P2 / T2

given P2 = 5 atm

sub values

0.8 atm / 298 K = 5 atm / T2

T2 = 5 atm * 298 K / 0.8 atm = 1862.5 K = 1589.5 C Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote