A compound has the empirical formula SF_4. At 20.0 degree C, 0.100 g of the gase
ID: 513990 • Letter: A
Question
A compound has the empirical formula SF_4. At 20.0 degree C, 0.100 g of the gaseous compound occupies a volume of 22.1 mL and exerts a pressure of 1.02 atm. What is the molecular formula of the gas? Methane (CH_4) reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and liquid water. If 15.0 moles of methane react, what is the volume of the carbon dioxide (in liters) produced at 23.0 degree C and 0.985 atm? In alcohol fermentation yeast converts glucose to ethanol and carbon dioxide: C_6 H_12 O_6 (s) rightarrow 2C_2 H_5 OH(l) + 2CO_2(g) If 5.97 g of glucose reacts and 1.44 L of CO_2 gas is collected at 293 K and 0.984 atm, what was the percent yield of the reaction?Explanation / Answer
4)
Temperature = 20 C = 293 K
Mass = 0.1 g
Volume = 22.1 ml = 0.0221 L
Pressure = 1.02 atm
R = 0.08206 L.atm/mol.K
P * V = n * R T
1.02 atm * 0.0221 L = n * 0.08206 L.atm/mol.K * 293 K
n = 9.375 * 10-4 moles
Molar mass = mass / no. of moles = 0.1 g / 9.375 * 10-4 moles = 106.7 g/mol
Molar mass calculated from emprical formula = 108 g/mol
ratio between these molar mass is almost equal to 1
so emprical formula and molecular formula will be same
Molecular formula will be SF4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.