A zinc bar weighing 3.0 kg is attached to a buried iron pipe to protect the pipe
ID: 513638 • Letter: A
Question
A zinc bar weighing 3.0 kg is attached to a buried iron pipe to protect the pipe from corrosion. An average current of 0.020 A fows between the bar and the pipe. How many years will be required for the zinc bar to be entirely consumed? (1 year = 3.16 x 10^7 s) A zinc bar weighing 3.0 kg is attached to a buried iron pipe to protect the pipe from corrosion. An average current of 0.020 A fows between the bar and the pipe. How many years will be required for the zinc bar to be entirely consumed? (1 year = 3.16 x 10^7 s) A zinc bar weighing 3.0 kg is attached to a buried iron pipe to protect the pipe from corrosion. An average current of 0.020 A fows between the bar and the pipe. How many years will be required for the zinc bar to be entirely consumed? (1 year = 3.16 x 10^7 s)Explanation / Answer
According to Faraday's first law of electrolysis,
W = M c t / Z F
t = W Z F / M c
t = 3.0 * 1000 * 2 * 96500 / (65.38*0.020)
t = 442999235 s
t = 14.0 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.