Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete

ID: 1552279 • Letter: A

Question

A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut Worker A will hold the far end of a 8.49 m work plank which weighs 1.10 times 10^2 N and is secured with a hinge on the opposite end Worker B will stand on the plank 4.55 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, m_c = 3.42 kg, which he places 0.340 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 496 N of force to hold the end of the plank How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2. W_B =

Explanation / Answer

Sum the moments about the hinge:
M = 0 = 496N*8.49m - 110N*8.49m/2 - B*(8.49-4.55)m
- 3.42kg*9.81m/s²*(8.49-4.55+0.340)m
B * 3.94m = 3133.545 N·m
B = 795.315 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote