A student adds 6.00 g of a solid to 30.0 mL of water. What is the concentration
ID: 513115 • Letter: A
Question
A student adds 6.00 g of a solid to 30.0 mL of water. What is the concentration of this solution expressed as mass/mass percent? (Assume that 1. 00 mL of water has a mass of 1. 00 g.) a. 20.09% (m/m) b. 0.200% (m/m) c. 0.167% (m/m) d. 16.7% (m/m) Calculate the grams of NaOH present in 9.0 mL of an 8.0% (m/v) NaOH solution. a. 8.0 g b. 0.80 g c. 0.72 g d. 7.2 g What is the concentration of calcium ions in 350. mL of an aqueous solution containing 7.50 g CaCl_2? a. 0.535 M b. 0.193 M c. 0.0676 M d. 0.284 MExplanation / Answer
Question 18.
m = 6 g of solid
V = 30 mL
find concentration in mass/mass %
Recall that
D = mass/Volume
so
mass = D*V = (30*1) =)30 g of water
total mass = 30+6 = 36 g of solution
for mass / mass we need
% m/m = mass of solute / mass of solution * 100%
% m/m = 6/36 * 100% = 16.67%
choose D
Question 19.
m/V *100 %= 8%
mass = 8/100*9 = 0.72 g os sample
Question 20.
M = mol/V
mol = mass/MW = 7.5/110.98 = 0.06757 moles
M = 0.06757 / (0.35) = 0.193
choose B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.