Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A strip of copper 170 mu m thick and 4.20 mm wide is placed in a uniform magneti

ID: 1631483 • Letter: A

Question

A strip of copper 170 mu m thick and 4.20 mm wide is placed in a uniform magnetic field of magnitude B = 0.55 T, that is perpendicular to the strip. A current I = 28: A is then sent through the strip such that a Hall potential difference V appears across the width. Calculate V. (The number of charge carriers per unit volume for copper is 8.47 times 10^26 electrons/m^2.) Number Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor.

Explanation / Answer

Given that

thickeness L=170*10^-6 m

wide b=4.2 mm

magnetic field B=0.55 T

current i=28 A

now we find the hall potential

hall potential Vh=BL*i/neA

=0.55*170*10^-6*28/(8.47*10^28*1.6*10^-19*170*10^-6*4.2*10^-3)

=15.4/56.92*10^6

=2.71*10^5 v

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote