Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A string of length 3.00 m has a mass of 10.0g and is under a tension of 12.5 N.

ID: 1997019 • Letter: A

Question

A string of length 3.00 m has a mass of 10.0g and is under a tension of 12.5 N. The speed of a transverse wave in this string is 122. m/s I2.2m/s 67.4m/s 612.m/s 61.2 m/s If the speed of sound in an ideal gas is 331. m/s at 0 degree C and at temperature T it is 355. m/s, find T 20. degree C -36. degree C none of the other choices 1.2 degree C 41. degree C The intensity of a certain spherical wave is 8.00 W/m^2 at a distance of 2 m from the source. If the medium is isotropic and non-absorbing, the intensity 100m from the source is 0.0640mW/m^2 3.20 mW/m^2 160.mW/m^2 6.40mW/m^2 2.88 mW/m^2 A passenger car traveling due cast at 55.0m/s passes a truck travelling due east at 45.0 m/s. After the car passes, the horn on the truck is blown at a frequency of 350 Hz. The speed of sound in air is 335 m/s. The frequency heard by the driver of the car is 226. Hz 212. Hz 228. Hz 162. Hz 296. Hz

Explanation / Answer

a) speed = sqrt(T/u)

where u = mass per unit length = 10*10^-3 / 3 = 3.33*10^-3

speed = sqrt(12.5 / 3.33*10^-3) = 61.23 m/s

e is the correct answer

b) v = 331 + 0.6T

355 = 331+0.6*T

T = 40 oC

none of the above

c) I1/I2 = (r2/r1) ^2

8/I2 = (100/2)^2

I2 = 0.0032 W/m2 = 3.2 mW/m2

d) F = 350 * (335 - 55) / (335 + 45)

= 258 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote