A string is stretched between a fixed support and a pulley a distance 103 cm apa
ID: 1401029 • Letter: A
Question
A string is stretched between a fixed support and a pulley a distance 103 cm apart. The tension on the string is controlled by a weight hanging from the string below the pulley. An electomechnical vibrator is used to vibrate the string at 120 Hz. When the weight is adjusted to 285 g, the string is found to oscillate in its third standing wave mode (three loops). What is the speed of wave propogation on the string in this mode?
What mass must be suspended from the string to produce instead the second standing wave mode (two loops)?
Explanation / Answer
given
length = 103 cm
frequency = 120 hz
weight = 285 gm
120 hz = 3 * fundamental frequency
fundamental frequency = 40 Hz
fundamental frequency = v / 0.206
40 * 0.206= v
v = 8.24 m/s
v = sqrt(T / m/L)
8.24 = sqrt(0.285 * 9.8 / x)
x = 0.0411
velocity if second standing wave
fundamental frequency = 120 / 2
fundamental frequency = 60 Hz
60 = v / 0.206
v = 12.36 m/s
12.36 = sqrt( m * 9.8 / 0.0411 )
m = 0.6407 kg
mass must be suspended from the string to produce instead the second standing wave mode = 0.6407 kg or 640.7 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.