500 ml of NaOH analyte was neutralized with 10 ml of 0.5 M H_2, SO_4 What was th
ID: 512774 • Letter: 5
Question
500 ml of NaOH analyte was neutralized with 10 ml of 0.5 M H_2, SO_4 What was the concentration of the NaOH in the analyte? How many ml of 0.5 M HCl would be required to neutralize the analyte from 1? Iodine with in solution to give a dark blue color This can used as an indicator for the titration of acid (Vitamin C). As long as there is vitamin C in solution iodine is reduced to iodide and does not react with starch to produce the blue I_f + ascorbic acid rightarrow 2I + dehydroascorbic acid An ascorbic acid solution made by dissolving vitamin C tablets in 2.00 ml of water is titrated with 2.50ml of 0.05 M I solution a) What is the molar concentration of the vitamin C solution? b) How many grams of vitamin Care in the solution? c) How many 500g vitamin C tablets are were used to make the solution?Explanation / Answer
1) NaOH Molarity =M1
H2SO4 Molarity =2 M2 = 1.0 M {since it is a dibasic acid}
2 NaOH + H2SO4 Na2SO4 + 2 H2O
V1 M1 = V2x 2 M2
500 ml x M1 = 10 ml x 1.0 M
M1 = 10 /500 = 0.02 M
2)
NaOH Molarity =M1 = 0.01 M , Volume V1 = 500 ml
HCl Molarity =M2 = 0.5 M V2 = ?
V1 M1 = V2 M2
500 ml x 0.01 M = V2 x 0.5 M
V2 = 5 /0.5 = 10 ml
3)
1 mole I2 reacts with 1 mole ascorbic acid.
So V1 M1 = V2 M2
200 ml x M1 = 2.50 ml x 0.05 M
M1 = (2.50 ml x 0.05 M) / 200 = 0.000625 moles/litre = 0.000625 M
a) Molar concentration of ascorbic acid = 0.000625 M
b)Molecular weight of ascorbic acid = 176 g/mol
Weight of vitamin C in given solution = (0.000625 x 176 x 200) /1000 = 0.022 g
c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.