Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After allowing the initially 0.603 M aqueous acetaminophen to find equilibrium b

ID: 512379 • Letter: A

Question

After allowing the initially 0.603 M aqueous acetaminophen to find equilibrium between the water solvent and the octanol solvent, you measure the concentration of acetaminophen remaining in the aqueous (water) layer to be 0.300 M. What is the equilibrium concentration of acetaminophen in octanol? Write out the equilibrium before trying the calculation. Insert your numerical answer. After allowing the initially 0.501 M aqueous acetaminophen to find equilibrium between the water solvent and the octanol solvent, you measure the concentration of acetaminophen remaining in the aqueous (water) layer to be 0.128 M. What is the partition coefficient (K_ow) for acetaminophen? Write out the equilibrium before trying the calculation. Insert your numerical answer.

Explanation / Answer

Q4.

Assumption: Water & Octanol solvents are present in 1:1 ratio.

Let total volume of solution be V

Concentration of acetaminophen = 0.603 M

Total moles of acetaminophen, N = 0.603 * V

Water layer:

Volume = V/2

Concentration of acetaminophen = 0.3 M

Moles of acetaminophen in water layer, N1 = 0.3 * V/2

Octanol layer:

Volume = V/2

Moles of acetaminophen, N2 = N - N1

= 0.603 V - 0.15 V = 0.453 V

Concentration of acetaminophen in octanol layer = N2 / (V/2) = 0.453 / 0.5

= 0.906 M

Note: Ratio of volume of water layer to octanol layer is essential to solve the problem.

Q5.

Assumption: Water & Octanol solvents are present in 1:1 ratio.

Let total volume of solution be V

Concentration of acetaminophen = 0.501 M

Total moles of acetaminophen, N = 0.501 * V

Water layer:

Volume = V/2

Concentration of acetaminophen, C1 = 0.128 M

Moles of acetaminophen in water layer, N1 = 0.128 * V/2

Octanol layer:

Volume = V/2

Moles of acetaminophen, N2 = N - N1

= 0.501 V - 0.064 V = 0.437 V

Concentration of acetaminophen in octanol layer, C2 = N2 / (V/2) = 0.437 / 0.5

= 0.875 M

Partition coefficient, Kow = C2 / C1 = 0.875 / 0.128 = 6.83

Note: Ratio of volume of water layer to octanol layer is essential to solve the problem.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote