After allowing the initially 0.582 M aqueous acetaminophen to find equilibrium b
ID: 512143 • Letter: A
Question
After allowing the initially 0.582 M aqueous acetaminophen to find equilibrium between the water solvent and the octanol solvent, you measure the concentration of acetaminophen remaining in the aqueous (water) layer to be 0.392 M. What is the equilibrium concentration of acetaminophen in octanol? Write out the equilibrium before trying the calculation. Insert your numerical answer. After allowing the initially 0.497 M aqueous acetaminophen to find equilibrium between the water solvent and the octanol solvent, you measure the concentration of acetaminophen remaining in the aqueous (water) layer to be 0.128 M. What is the partition coefficient (K_ow) for acetaminophen? Write out the equilibrium before trying the calculation. Insert your numerical answer.Explanation / Answer
Ans. 4. Given, Total [Acetaminophen] = 0.582 M
[Acetaminophen] in aqueous phase = 0.392 M - at equilibrium
So,
[Acetaminophen] in organic phase = Total [Acetaminophen] – [Acetaminophen]water
= 0.582 M – 0.392 M
= 0.190 M - at equilibrium
Therefore, equilibrium [Acetaminophen] in organic phase = 0.190 M
Ans. 5.
[Acetaminophen] in organic phase = Initial [Acetaminophen] – [Acetaminophen]water
= 0.497 M – 0.128 M
= 0.369 M
Now,
Partition Coefficient, Kow = [Acetaminophen]organic / [Acetaminophen]aqueous
= 0.369 M / 0.128 M
= 2.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.