At one time, chemists thought that the formula of a binary compound was the simp
ID: 510501 • Letter: A
Question
At one time, chemists thought that the formula of a binary compound was the simplest formula possible. For example, the chemical formula of water was thought to be HO and that of ammonia was thought to be NH. Given that •0.832 g of oxygen combines with 0.104 g of hydrogen •H is assigned an atomic mass of 1.00 amu calculate the atomic mass of oxygen based on the formula HO. Given that •0.403 g of nitrogen combines with 0.0864 g of hydrogen •H is assigned an atomic mass of 1.00 amu calculate the atomic mass of nitrogen based on the formula NH.
Explanation / Answer
ratio of H:O = 0.104g/0.832g
Assume that atomic weight of O is X
0.104g/0.832g = 1/X
or, X = 8
-------------------------------------
assume that atomic mass of N is X
0.0864/0.403 = 1/x
or, X = 4.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.