At normal atmospheric pressure of 1.00 atm, solid carbon dioxide (‘dry ice’ ) su
ID: 494290 • Letter: A
Question
At normal atmospheric pressure of 1.00 atm, solid carbon dioxide (‘dry ice’ ) sublimes directly into a gas at -78.5oC. Given the following data and constants, calculate the amount of heat energy, in Joules, needed to heat an 88.0-gram sample of CO2(s) from -100.0oC to its critical point temperature of 31.0°C.
Part 1:
How many Joules of heat are necessary to warm solid CO2 sample from -100.0oC to -78.5oC?
Part 2:
How many Joules of heat are necessary for the solid CO2 sample to sublime to a gas at -78.5oC?
Part 3:
How many Joules of heat are necessary to warm gaseous CO2 sample from -78.5oC to 31.0oC?
Part 4:
What is the total amount of heat energy, in Joules, needed to heat an 88.0-gram sample of CO2(s) from -100.0oC to its critical point temperature of 31.0°C?
For Carbon Dioxide Heat Capacity of Solid, 52.0 J/mol OC Cs(solid) 36.3 J /mol Heat Capacity of Liquid, CI liquid) 25.0 kJ/mol Enthalpy of Sublimation, AHsubExplanation / Answer
Number of moles of CO2 = mass / molar mass = 88.0 / 44 = 2.00 mol
PART(1):
q1 = ms(t2-t1)
q1 = 2.00 * 52.0 (-78.5 + 100.0)
q1 = 2236 J
PART (2) :
Enthalpy of sublimation , q2= 2.00 * 25.0 * 1000 = 50000 J
PART(3) :
q3 = 2.00 * 36.3 * (31.0 + 78.5)
q3 = 7949.7 J
PART(4)
q = q1 + q2 + q3
q = 2236 + 50000 + 7949.7
q = 60185.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.