Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hydrogen Peroxide solution for home use is 3.0% by on mass of H_2O_2 in water. W

ID: 510135 • Letter: H

Question

Hydrogen Peroxide solution for home use is 3.0% by on mass of H_2O_2 in water. What is the Percent by mms of solution of 8.95g H_2O_2 dissolved in 425g (425 mL) of water? Sodium hydroxide (Na OH e) is used to make soap and quite soluble in water. What is the Percent by mass of Na OH is solution that Contains 1.00 kg Na OH in 1025 mL water? A Describe how your would Prepare 250 g of an aqueous solution that is 4.50% glucose by mass Describe how you would Prepare 1250 g of isotonic Saline, a commonly used intravenous (IV) Solution that is 0.89%. Sodium Chloride by mess.

Explanation / Answer

Mass % of the component = (mass of the component in the solution/total mass of the solution) x 100%

A. Mass of H2O2 = 8.95 g

Total mass of the solution = 8.95 + 425 = 433.95 g

Mass % of H2O2 = (8.95/433.95)x 100% = 2.1%

B. Mass of NaOH = 1 .00 kg = 1000g

Total mass of the solution = 1000 + 1025 = 2025 g [1025ml H2O = 1025 g H2O]

Mass % of NaOH = (1000/2025)x 100% = 49.4%

C. Mass % of glucose = 4.50%

Total mass of the solution = 250 g

Mass % of glucose = (mass of glucose/total mass of the solution) x 100%

mass of glucose = (Mass % of glucose x total mass of the solution) / 100

= (4.50 x 250)/100 = 11.25 g

Mass of glucose = 11.25 g

Mass of water = 250 – 11.25 = 238.75 g

D. Mass % of NaCl = 0.89 %

Total mass of the solution = 1250g

Mass % of NaCl = (mass of NaCl/total mass of the solution)x 100%

mass of NaCl = (Mass % of NaCl x total mass of the solution)/ 100

= (0.89 x 1250)/100 = 11.1 g

Mass of NaCl = 11.1 g

Mass of water = 1250 – 11.1 = 1238.9 g