Map aa Sapling Learning macmillan learning In a constant pressure calorimeter, 7
ID: 509142 • Letter: M
Question
Map aa Sapling Learning macmillan learning In a constant pressure calorimeter, 70.0 mL of 0.940 M H2SO4 was added to 70.0 mL of 0.320 M NaOH. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 21.65 °C to 23.83 °C. If the solution has the same density and specific heat as water (1.00 g/mL and 4.184 J/g K, respectively), what is AH for this reaction (per mole of H20 produced)? Assume that the total volume is the sum of the individual volumes. Number kJ mol H, O AH 9.708 Previous 3 Give Up & View Solution Try Again Next Exit Explanation First, calculate the amount of heat, q, absorbed by the solution. CAT where c 4.184 J/(g. OC). The mass, m, in grams is equal to the total volume in ters because the density is 1.00 g/mL. The change in temperature is AT J final nitial The heat absorbed by the solution is equal to the heat released in the reaction, but then must be scaled per mole of H20. Thus, you'll need to determine the moles of H20 produced, keeping in mind that there may be a limiting reactant. Also pay attention to the sign of your answer. H,SO, NaOHExplanation / Answer
moles of H2SO4 = 70 x 0.940 / 1000 = 0.0658
moles of NaOH = 70 x 0.320 / 1000 = 0.0224
total volume = 70 + 70 = 140 mL
mass of solution = 140 g
dT = 23.83 -21.65 = 2.18 oC
Q = m Cp dT
Q = 140 x 4.184 x 2.18 = 1277 J
Q = 1.277 kJ
H2SO4 + 2NaOH ----------------------> Na2SO4 + 2H2O
1 2
0.0658 0.0224
NaOH is limiting reagent so moles of H2O formed = 0.0224
deltaH = - 1.277 kJ / 0.0224
= - 57.0 kJ / mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.