A geochemist in the field takes a 45.0 mL sample of water from a rock pool lined
ID: 508847 • Letter: A
Question
A geochemist in the field takes a 45.0 mL sample of water from a rock pool lined with crystals of a certain mineral compound X . He notes the temperature of the pool, 29.° C , and caps the sample carefully. Back in the lab, the geochemist filters the sample and then evaporates all the water under vacuum. Crystals of X are left behind. The researcher washes, dries and weighs the crystals. They weigh 0.595 g. Do you have enough information to calculate the solubility of X in water at 29.° C? If so, calculate it.
Explanation / Answer
Answer:-
Solubility is the amount of solute dissolved in the solvent at the given temperature .
So, volume of the water sample = 45.0 mL
weight of the crystals = 0.595 g
45.0 mL solution gives = 0.595 g X
Then solubility= 0.595 x 1000/45.0 g/L
= 13.22 g/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.