A genetic test used to determine whether a patient has a specific type of cancer
ID: 3052740 • Letter: A
Question
A genetic test used to determine whether a patient has a specific type of cancer. The probability of a test coming back positive when cancer is not present (called a false-positive) is 0.03, where as the probability of a test coming back positive when cancer is present is 0.92.
If the frequency of cancer in the population is 15%, what is the probability a person is cancer free if the test is positive?
Answer = ___ %
Note: Your answer should be typed in as a percentage. Include two decimal places in your response.
Explanation / Answer
P(cancer is present) = 0.15
P(test is positive | cancer is not present) = 0.03
P(test is positive | cancer is present) = 0.92
P(test is positive) = P(test is positive | cancer is not present) * P(cancer is not present) + P(test is positive | cancer is present) * P(cancer is present)
= 0.03 * (1 - 0.15) + 0.92 * 0.15
= 0.1635
P(cancer is not present | test is positive) = P(test is positive | cancer is not present) * P(cancer is not present) / P(test is positive)
= 0.03 * (1 - 0.15) / 0.1635
= 0.1560
= 15.6% (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.