At 473 K, for the reversible elementary reaction k 1=7.8×102 M-1 s-1 and k 1=4.7
ID: 508404 • Letter: A
Question
At 473 K, for the reversible elementary reaction
k1=7.8×102 M-1 s-1 and k1=4.7×102 M-2 s-1. A sample of NOCl is placed in a container and heated to 473 K. When the system comes to equilibrium, [NOCl] is found to be 0.11 mol/L .What is the equilibrium concentration of [NO]?
Hint: Equilibrium is achieved when the forward reaction rate is equal to the reverse reaction rate.
[NO] = ___ M
please explain using the ice table
that really help me understand and do well on exam
please fully explain step by step.
Thank you!
Explanation / Answer
Rate of forward reaction, rf = k1[NOCl]2
Rate of backward reaction , rb = k-1[NO]2[Cl2]
At equilibrium, rate of forward reaction = rate of backward reaction
rf = rb
k1[NOCl]2 = k-1[NO]2[Cl2]
k1/k-1 = [NOCl]2/[NO]2[Cl2]
K = [NOCl]2/[NO]2[Cl2]
where, K = k1/k-1 = 7.8 * 10-2 / 4.7*102 = 1.6 * 10-4
And at equilibrium, [NO] = [Cl2] = x
so, 1.6 * 10-4 = (0.11)2 / (x)2(x)
X3 = 0.012 / (1.6*10-4)
x = (75.)(1/3)
x = 4.2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.