A student followed the procedure of this experiment to determine the Caloric con
ID: 508165 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the Caloric content of a Planter's cocktail peanut. The peanut studied had a mass of 0.609 g before combustion and 0.053 g after combustion. The energy released during combustion caused a 14.2 degree C increase in the temperature of 200.0 mL of water in the calorimeter. a) Calculate the mass of peanut burned. (2) Calculate the mass, in kg, of water present in the calorimeter, using Equation 6. (3) Calculate the amount of energy released, in Cal, from the burning peanut. (4) Calculate the amount of energy released per gram of peanut burned.Explanation / Answer
a)
change in mass = mass of peanut before - mass of peanut after
mass = 0.609 g - 0.053 g = 0.556 g of peanuts were burn
b)
mass in Kg of water present in caloimter
V = 200 mL of water
D = 1 g/mL
mass = D*V = 1*200 = 200 grams of water = 0.2 kg of water
c)
total energy in Cal:
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 200*1*(14.2) = 2840 calories = 2.84 kcal or Cal
d)
energy per gram of peanut
dE = Q/mass = 2.84 kcal / 0.556 g
dE = 5.10791 kcal per gram of peanut
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.