A student followed the procedure in this experiment, using 50.00 mL of 1.00 M HC
ID: 1052626 • Letter: A
Question
A student followed the procedure in this experiment, using 50.00 mL of 1.00 M HCl and 51.00 mL of 1.00 M NaOH both solutions having an initial temperature of 25.5 oC. After mixing, a maximum temperature of 32.2 oC is measured. For this problem, assume the density of the solution is 1.040 g/mL and its specific heat is 4.18 J/g oC. Report all answers with the proper number of significant figures. Units are designated in the problem. Do NOT use scientific notation for answers.
Based on this information, the number of moles of water formed is:
moles.
The temperature change observed is
oC.
The mass of solution is
grams.
Based on all these values, the heat transferred in this reaction is
Joules.
This yields a Heat of Neutralization of
kJ/mol.
Explanation / Answer
total mass = 50 + 51 = 101 mL = 101*1.04 = 105.04 g
HCl + NaOH = H2O + NaCl
dT = 3
32.2-25.5 = 6.7°C
Q = m*C*(dT) = 105.04*4.184*6.7 =2944.565 J
for..
HRxn = -Q/n = -2944.565 /(50*1) = 58.8913 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.