A local FM radio station broadcasts at a frequency of 99.0 MHz. Calculate the wa
ID: 508074 • Letter: A
Question
A local FM radio station broadcasts at a frequency of 99.0 MHz. Calculate the wavelength at which it is broadcasting a (1 MHz = 10^6 Hz) a. 3.30 times 10^-13 m b. 3.37 times 10^-17 m. c. 3.03 times 10^12 m d. 3.03 m e. 2.97 times 10^16 m What is the wavelength of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes a transition from level n = 9 to level n = 5?(c = 2.998 times 10^8 m/s, h = 6.626 times 10^-34 J middot s, constant in the Bohr Equation = 2.179 times 10^-18 J) a. 6.03 times 10^-20 m b. 3.03 times 10^5 m c. 9.09 times 10^13 m d. 3.3 times 10^-6 m e. 2.01 times 10^-28 mExplanation / Answer
Frequency is related to the wavelength by the simple relationship: f =v/ where v is the velocity of the wave. For light waves,the velocity is equal to the speed of light, c, (3*10^8 m/s) sofor light waves this relationship is,
f = c/
= 1/[f/c] or c/f
1 megahertz = 1 000 000 cycle/second
c=3*10^8 m/s
= 1/[99*1 000 000 /3*10^8]
=1/[99*10^6/3*10^8]
= 3.03m
Option D is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.