A chemistry student weighs out 0.0975 g of acrylic acid (HCH2CHCO2) into a 250.
ID: 507567 • Letter: A
Question
A chemistry student weighs out 0.0975 g of acrylic acid (HCH2CHCO2) into a 250. mL volumetric flask and diluted to the mark with distilled water. He plans to titrate the acid with 0.0500 M NaOH solution. Calculate the volume of NaOH solution the student will need to add to reach the equilvalence point. Be sure your answer has the correct number of significant digits. A chemistry student weighs out 0.0975 g of acrylic acid (HCH2CHCO2) into a 250. mL volumetric flask and diluted to the mark with distilled water. He plans to titrate the acid with 0.0500 M NaOH solution. Calculate the volume of NaOH solution the student will need to add to reach the equilvalence point. Be sure your answer has the correct number of significant digits.Explanation / Answer
chemical equation,
HCH2CHCO2 + NaOH --> NaCH2CHCO2 + H2O
1 mole of acrylic acid requires 1 mole of NaOH to neutralize
moles of acrylic acid = grams/molar mass
= 0.0975 g/72.063 g/mol
= 0.00135 mol
moles of NaOH required = 0.00135 mol
Volume of NaOH needed = moles/molarity
= 0.00135 mol/0.0500 M
= 0.027 L
= 27.00 mL
Thus, 0.027 L (or 27 ml) of 0.05 M NaOH is needed to neutralize arylic acid in solution to reach equivalence point of titration.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.