A chemistry student weighs out 1.30 kg of an unknown solid compound X\' and adds
ID: 1022916 • Letter: A
Question
A chemistry student weighs out 1.30 kg of an unknown solid compound X' and adds it to 2,00 L of distilled water at 15 degree C. After 10 minutes of stirring. only some of the .X has dissolved. The student drains off the solution, then washes, dries and weighs the X that did not dissolve. It weigh 1.04 kg. Using only the information above, can you calculate the solubility of X in water at 15.degree C? yes no If you said yes. calculate it. Be sure your answer has a unit symbol and the right number of significant digits.Explanation / Answer
Yes , the solubility of the X in water can be calculated using the information given
now
mass of compound X taken initially = 1.3 kg
mass of undissolved compound X = 1.04 kg
so
mass of compound X dissolved = initial mass taken - mass undissolved
mass of compound X dissolved = 1.3 - 1.04
mass of compound X dissolved = 0.26 kg
now
volume of water taken = 2 L
now
solubility of the compound X = mass of compound X dissolved / volume of water
solubility of the compound X = 0.26 / 2
solubility of the compound X = 0.13 Kg / L
so
the solubility of the compound X is 0.13 kg/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.