Determine (A) the limiting reactant; and (B) the mass (in g) of H_2O if 50.0g of
ID: 507190 • Letter: D
Question
Determine (A) the limiting reactant; and (B) the mass (in g) of H_2O if 50.0g of methane (CH_4) and 75.0 g of oxygen react according to the following balanced reaction. And finally, determine (C) the percent yield if 40.0 g of H_2O are produced in the reaction. (Possibly useful molar masses: CH_4 = 16.05 g/mol; H_2O = 18.02 g/mol; O_2 = 32.00 g/mol). CH_4 (g) + 2 O_2 (g) rightarrow CO_2 (g) + 2 H_2O (g) A. Circle the limiting reactant CH_4 O_2 Determine the Theoretical yield (mass) of H_2O: Answer: _____ Determine the percent yield of H_2O: Answer: _____Explanation / Answer
A. limiting reactant; O2
as per reaction CH4 moles = weight /molar mass
= 50/16.05
=3.115 moles
O2 moles = weight /molar mass
= 75/32.0
=2.34 moles
as based on stachiometry reaction , O2 moles require double (2O2) with respect to CH4 , here 3.11 moles of CH4 but O2 is 2.34 moles only (require 3.115*2 =6.23 moles). so the limiting reactant is O2
B. theoretical yield (mass) of H2O :
as based on above calculation the limiting reactant O2 (75 g)
this 75 g of O2 produce how much water
= weight/molarmass*water molar mass
=75/32.0*18
=42.18 g of water.
so theoretically 75 g of O2 should produce 42.18 g of water.
C. Percent of yield of H2O:
principle= isolated yield/theoretical yield*100
= isolated weight/ theoretical weight*100
as mentioned reaction 40 g produced, but theoretical (above calculation) weight 42.18 g
so = 40/42.18*100
=94.83%
the percent of H2O yield 94.83%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.