What is the activation energy of a reaction if k at 500 K is 2.9 times 10^-1 L/m
ID: 506949 • Letter: W
Question
What is the activation energy of a reaction if k at 500 K is 2.9 times 10^-1 L/mol middot s and k at 400 K is 6.6 times 10^-4 L/mol middot s? (a) 1.0 times 10^2 J/mol (b) 1.2 times 10^3 J/mol (c) 1.0 times 10^5 J/mol (d) 1.3 times 10^6 J/mol (e) 1.2 times 10^8 J/mol The presence of a non-volatile solute in water will (a) lower the vapor pressure and freezing point and raise the boiling point. (b) lower the freezing point, vapor pressure, and boiling point. (c) lower the freezing point and raise the vapor pressure and boiling point. (d) raise the boiling point, freezing point, and vapor pressure. (e) lower the vapor pressure and boiling point and raise the freezing point.Explanation / Answer
23)
T1 = 500.0 K
T2 = 400.0 K
K1 = 0.29 L/mol.s
K2 = 6.6E-4 L/mol.s
use:
ln(K2/K1) = (Ea/R)*(1/T1 - 1/T2)
ln(6.6E-4/0.29) = ( Ea/8.314)*(1/500.0 - 1/400.0)
-6.09 = (Ea/8.314)*(-5.00E-4)
Ea = 101188 J/mol
= 1.0E5 J/mol
Answer: c
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.