A solution is prepared to be 2.50 x 10^-2 M hypophosphorous acid (H3PO2; Ka = 5.
ID: 504038 • Letter: A
Question
A solution is prepared to be 2.50 x 10^-2 M hypophosphorous acid (H3PO2; Ka = 5.0 x 10^2) and also 8.50 x 10^-3 M in hypophosphorite ion, H2PO2 .
(a) (0.4 pt)Calculate the pH of the resulting buffer assuming "what you put in is what you get".
(b) (1 pt) Calculate the pH taking into account the "not-so-weak" acid used in the buffer.
**Part (a) I calculated 0.832 to be the pH, I am just not sure about part (b), I know it will be different because the acid being so strong will change how the reaction occurs in some way, I just don't know how to calculate it. Thank you for your help!!
Explanation / Answer
(a)
Ka = 5*10^-2, pKa = 1.30
pH = pKa + log[salt/acid]
= 1.30 + log [0.0085/0.025] = 0.831
--------------------------------------
(b)
H3PO2 < ==> H+ + HPO2^-
Ka = x*x/(0.025-x)
or, 0.05 = x^2/(0.025-x )
or, 0.00125-0.05x -x^2 = 0
or, x = 0.0183M
[H+] = 0.0183 M
pH = -log[0.0183] =1.74
H3PO2 H+ HPO2^- initial 0.025 0 0 change -x +x +x equilibrium 0.025-x x xRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.