a) Write the chemical equation for the for the dissociation of magnesium chlorid
ID: 503642 • Letter: A
Question
a) Write the chemical equation for the for the dissociation of magnesium chloride into the metal and gaseous chlorine.
b) At 1000 K, what is the pressure of chlorine in equilibrium with liquid metallic magnesium and pure, liquid magnesium chloride?
c) In an attempt to produce metallic magnesium, pure magnesium chloride is to be treated in an electrochemical cell at 1000 K. What is the minimum voltage required to produce pure liquid magnesium and pure chlorine at 1 atm pressure?
AG -605,000 125.4TOK)Explanation / Answer
a) MgCl2(l) ----------> Mg(l) + Cl2(g)
b) Given delta G = -605000 + 125.4T(K) J
At 1000K
Delta G = -605000 + 125.4(1000)
= -479600 J
for the give reaction Kp =PCl2
and Delta G = -2.303 RT log Kp
-479600 J = -2.303 x 8.314 x 1000 log K
Kp = 1.096x1025
Thus Kp = PCl2 = 1.096x1025
C) We know Delta G = -nFE
-479600 = -2 x96500 x E
Thus the minimum voltage E = 2.48 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.