2 and 3 A gas within a piston expands from 0.255 L to 0.892 L against a constant
ID: 503210 • Letter: 2
Question
2 and 3
Explanation / Answer
(2)
We know that,
Change in internal energy = q + w ----------- (1)
w = p (V2 - V1)
w = 0.987 * ( 0.892 - 0.255)
w = 0.629 atm.L
w = 0.629 * 101.325 J
w = 63.7 J
And
q = m * s ( t2 - t1)
q = 1.25 * 1000 * 0.88 * (22.6 - 23.5)
q = - 990 J
From (1)
change in internal energy = - 990 - 63.7 = - 1053.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.