Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the molar mass of the unknown liquid? (Step 5) Use the table in the expe

ID: 501956 • Letter: W

Question

What is the molar mass of the unknown liquid? (Step 5) Use the table in the experiment print out to identify the liquid.

Atmospheric pressure = 765 mmHg

               Mass of empty flask = 120.30g

               Mass of flask with liquid at the end = 121.00g

               Temperature = 100oC

               Volume of flask = 285mL

           Volatile Liquid

Molecular Weight (g/mol)

         Boiling Point (°C)

                  Acetone

                     58.1

                     56.5

               2-Butanone

                     72.1

                     79.6

              Cyclohexane

                     84.2

                     80.7

                  Ethanol

                     46.1

                     78.5

              Ethyl Acetate

                     88.1

                     77.1

                1-Heptene

                     98.2

                     93.6

                  Hexane

                     86.2

                     69.0

            Methyl Acetate

                     74.1

                     57.0

               2-Propanol

                     60.1

                     82.3

           Volatile Liquid

Molecular Weight (g/mol)

         Boiling Point (°C)

                  Acetone

                     58.1

                     56.5

               2-Butanone

                     72.1

                     79.6

              Cyclohexane

                     84.2

                     80.7

                  Ethanol

                     46.1

                     78.5

              Ethyl Acetate

                     88.1

                     77.1

                1-Heptene

                     98.2

                     93.6

                  Hexane

                     86.2

                     69.0

            Methyl Acetate

                     74.1

                     57.0

               2-Propanol

                     60.1

                     82.3

Explanation / Answer

First, note that

Molar Mass = mass of sample / mol of sample

so

mass of liquid = mass of liquid + flask - mass of flask = (121.000 - 120.30)

mass of liquid/sample = 0.30 g

now, find / calculate moles

PV = nRT

n = PV(RT)

n = (765)(0.285)/(62.4*373)

n = 0.009367 moles

then

MM = 0.30/0.009367 = 32.07 g/mol

Nearest answer is either:

O2(g) with MW = 32 g/mol

or

Methanol = 32 g/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote