What is the molar solubility of Fe(OH)3 in a solution buffered at pH = 4.40? M W
ID: 1003999 • Letter: W
Question
What is the molar solubility of Fe(OH)3 in a solution buffered at pH = 4.40? M
What is the molar solubility at pH = 8.18?
Substance Ksp at 25 oC Aluminum Al(OH)3 1.9 x 10-33 Barium Ba(OH)2 5.0 x 10-3 BaCO3 8.1 x 10-9 BaSO4 1.1 x 10-10 Ba3(PO4)2 3.4 x 10-23 Cadmium Cd(OH)2 2.5 x 10-14 CdCO3 5.2 x 10-12 CdS 8.0 x 10-27 Calcium Ca(OH)2 5.5 x 10-6 CaCO3 4.8 x 10-9 Ca3(PO4)2 1.0 x 10-26 CaF2 3.9 x 10-11 Chromium Cr(OH)3 6.3 x 10-31 Cobalt Co(OH)2 1.6 x 10-15 CoS 4.0 x 10-21 Copper Cu(OH)2 2.2 x 10-20 Cu2S 1.6 x 10-48 CuCO3 1.4 x 10-10 CuS 6.3 x 10-36 Iron Fe(OH)2 8.0 x 10-16 FeS 6.3 x 10-18 Fe(OH)3 2.5 x 10-39 FePO4 9.9 x 10-29 Lead Pb(OH)2 2.8 x 10-16 PbF2 3.7 x 10-8 PbCl2 1.7 x 10-5 PbBr2 6.3 x 10-6 PbI2 6.5 x 10-9 PbCrO4 1.8 x 10-14 PbSO4 1.7 x 10-8 PbS 8.4 x 10-28 Magnesium Mg(OH)2 1.8 x 10-11 Manganese Mn(OH)2 1.9 x 10-13 MnCO3 8.8 x 10-11 MnS 5.6 x 10-16 Nickel Ni(OH)2 1.6 x 10-14 Silver AgCl 1.8 x 10-10 AgBr 5.0 x 10-13 AgI 8.3 x 10-17 AgCN 1.2 x 10-16 Ag2S 6.3 x 10-50 Ag2CrO4 1.1 x 10-12 Ag3PO4 2.6 x 10-18 Tin Sn(OH)2 1.4 x 10-28 SnS 1.3 x 10-23 Zinc ZnCO3 1.0 x 10-10 Zn(OH)2 4.5 x 10-17 ZnS 1.1 x 10-21Explanation / Answer
1)
pH = 4.40
pH + pOH = 14
pOH = 9.60
[OH-] = 2.51 x 10^-10 M
Fe(OH)3 <-------------------> Fe+3 + 3OH-
S 2.51 x 10^-10
Ksp = [Fe+3][OH-]^3
2.5 x 10^-39 = S x (2.51 x 10^-10 )^3
S = 1.58 x 10^-10 M
molar solubility = 1.58 x 10^-10 M
pH = 8.18
pOH = 5.82
[OH-] = 1.51 x 10^-6 M
Ksp = [Fe+3][OH-]^3
2.5 x 10^-39 = S x (1.51 x 10^-6 )^3
S = 7.21 x 10^-22 M
molar solubility = 7.21 x 10^-22 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.