Suppose 50.0 mL of 0.300 M HCl is titrated with 0.500 M NaOH. (Remember this mea
ID: 501861 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a) We need to determine the moles of H+ remaining and the volume of the solution to calculate [H+].
moles = [concentration] x volume
moles OH- = (0.5 mol/L) x (0.020 L) = 0.01 mol OH-
starting moles H+ = (0.3 mol/L) x (0.05 L) = 0.015 mol H+
moles H+ remaining after addition of 10 mL base = 0.015 – 0.010 = 0.005 mol H+
volume after addition of 20.0 mL base = 50.0 mL acid + 20.0 mL base = 70 mL = 0.07 L
[H+] = 0.005 mol / 0.07 L = 7.14 x 10-2 M H+
pH = -log (7.14 x 10-2) = 1.15
b) moles OH- = 0.015 (same as no. Of moles of HCl)
So, moles OH- = CONC * VOLUME
0.015 moles / 0.5 mol L-1 = volume
0.03 L = volume
Or, 30 mL = volume
C) moles H+ remaining = 0.015 – 0.015 = 0
[H+] = [OH-] pH = 7.00
There is a large change in the pH at the equivalence point. The pH jumps from about 2 to 7.
pH will be 7 because it is a strong acid and strong base titration.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.