10.)a.)How many grams of solid ammonium chloride should be added to 0.500 L of a
ID: 499874 • Letter: 1
Question
10.)a.)How many grams of solid ammonium chloride should be added to 0.500 L of a 0.237 M ammonia solution to prepare a buffer with a pH of 8.340 ?
grams ammonium chloride = ___________ g.
b.)How many grams of solid ammonium bromide should be added to 1.50 L of a 7.24×10-2M ammonia solution to prepare a buffer with a pH of 8.520 ?
grams ammonium bromide =____________ g.
c.)
How many grams of solid sodium cyanide should be added to 2.00 L of a 0.144 Mhydrocyanic acid solution to prepare a buffer with a pH of 10.038 ?
grams sodium cyanide = ____________ g.
Explanation / Answer
(a) pKb of ammonia = 4.74
pOH of the required solution = 14-8.34 = 5.66
pOH = pKb + log [salr/base]
5.66 = 4.74 + log [salt/0.237]
or, [salt] = 1.97 M
Moles of NH4Cl = 1.97 M * 0.5 L = 0.986 moles
mass of NH4Cl required = 0.986 * 53.49g/mol = 52.72 gm
------------------------------------------------------
pOH = 5.48
5.48 = 4.74 + log [salt/7.24*10^-2]
or, [salt] = 0.397 M
moles of Nh4Br = 0.397 M * 1.5 L =0.597 moles
mass of NH4Br = 0.597 moles * 97.94 g/mol = 58.45 gm
----------------------------------------------
pka = 9.21
pH = pka + log [salt/acid]
10.038 = 9.21 + log [salt/0.144]
or, [salt] = 0.97 M
moles of NaCN = 0.97 M * 2L = 1.94 moles
mass of naCn = 1.94 moles * 49.01 g/mol =94.99 gm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.