Determine the Delta H degree for the reaction C_(g) + O_2(t) rightarrow CO_2(g)
ID: 499532 • Letter: D
Question
Determine the Delta H degree for the reaction C_(g) + O_2(t) rightarrow CO_2(g) using Hess's Law and equations 1 and 2: CO_(g) rightarrow C_(g) + 1/2 O_2(g) Delta H degree = + 110.5 kJ CO_(g) + 1/2 O_ 2_(g) rightarrow CO_2(g) Delta H degree = -283.0 kJ A. -3.13 times 10^4 kJ B. +173 kJ C. -393J kJ D. +393.5 kJ How much natural gas (CH_4 - 16 g/mol) must be burned in order to produce 75,000 kJ of energy? CH_4(g) + 2O_2(g) rightarrow CO_2(g) + 2H_2O_(g) Delta H = -2000kJ A. 37.5 g B. 1500 kg C. 26.7 g D. 600g The energy of a 600mn photon is 3.3 times 10^-19 J. What is the energy of a 300nm photon? A. 3.3 times 10^-20 J B. 1.65 times 10^-18 J C. 6.6 times 10^-19 J D. 2 times 10^-20 J A wifi network has an operating frequency of 2.4 times 10^9 Hz. What is the wavelength of this network? A. 0.125 m B. 1.25 times 10^-9 m C. 7.2 m D. 6.26 times 10^-8 mExplanation / Answer
Ans 5 :
CO -------> C + 1/2 O2 , dH° = +110 kJ/mol
CO + 1/2 O2 -----> CO2, dH° = -283 kJ/mol.
Adding the two equations together and cancel out the intermediate, CO, on both sides leads to
C + O2 -> CO2, dH° = (-110)+(283) = +173 kJ/mol.
Hence option B is correct answer
Ans 6 ) 16 g/mol of CH4 produces 2000 Kj of energy
So 75000 Kj will be produced by ?
= 16 * 75000 / 2000
= 600 g
Hence option D is correct
Ans 7 ) We have E = hc /
E = 6.626 × 10 -34 joule·s * 2.998 × 108 m/s / 300 * 10^-9 m
E = 6.6 * 10^-19 J
hence option c is correct
Ans 8 ) V = * c
2.4 * 10 ^ 9 per sec = * 2.998 × 108 m/s
= 0.72 m
hence option c is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.