A stoppered vaccumm flask contains 7.5 mL of .906 M H2O2 and 10 mL H2O. The syri
ID: 498871 • Letter: A
Question
A stoppered vaccumm flask contains 7.5 mL of .906 M H2O2 and 10 mL H2O. The syringe holds 7.5 mL of 1.00 M KI.
a. What is the initial concentration of H2O2 in the reaction flask after all reactants are combined?
b. What is the initial concentration of KI in the reaction flask after all reactants are combined?
c. What is the final concentration of H2O2 in the reaction flask after the reaction is complete?
d. What is the final concentration of KI in the reaction flask after the reaction is complete?
e. What would be suitable quantities of .906 M H2O2, H2O, and 1.00 M KI to use in order determine the order of reaction in respect to [KI]?
Explanation / Answer
a) total volume = 7.5 + 10 + 7.5 = 25mL in flask
Moles of H2O2 = Molarity X volume = 0.906 X 7.5 = 6.795 mmoles
so initial concentrtion of H2O2 = moles / Volume = 6.795 / 25 = 0.2718M
b) moles of KI = 1 X 7.5 = 7.5mmoles
concentration of KI = 7.5 /2 5= 0.3 M
c) one mole of H2O2 will react with two moles of KI
so moles of H2O2 left = 6.795- (7.5/2) = 3.045mmoles
concentration = 3.045/25 = 0.0122 M
d) there will be no left KI in the flask.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.