Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stone is thrown horizontally from the top of a 16 m hill. Itstrikes the ground

ID: 1739317 • Letter: A

Question

A stone is thrown horizontally from the top of a 16 m hill. Itstrikes the ground at an angel of 20 degrees. With what speed wasit thrown? I started by determining the distance of the X-coordinate. ( positive X direction to the right). Then I used this equation: y= h -1/2gt^2to solve for time. substituted time in the X equation of motion, X=V0T to solve for speedV0.(rewritten to V0=X g/2h) Hope you can help. A stone is thrown horizontally from the top of a 16 m hill. Itstrikes the ground at an angel of 20 degrees. With what speed wasit thrown? I started by determining the distance of the X-coordinate. ( positive X direction to the right). Then I used this equation: y= h -1/2gt^2to solve for time. substituted time in the X equation of motion, X=V0T to solve for speedV0.(rewritten to V0=X g/2h) Hope you can help.

Explanation / Answer

initially horizontal velocity=v initially vertical velocity=0 let it took t s to hit the ground g=acceleration due to gravity=9.8 for vertical motion h=u*t+(1/2)*g*t2 16=0+(1/2)*g*t2 t=(32/g) vertical velocity as it hit the ground=V V=u+g*t V=0+g*(32/g) V=(32*g) horizontal velocity remains constant since horizontalacceleration=0 tan20=horizontal velocity/vertical velocity tan20=v/(32*g) v=6.45 m/s (ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote