The enzyme-catalyzed conversion of a substrate at 25C has a Michaelis constant o
ID: 498223 • Letter: T
Question
The enzyme-catalyzed conversion of a substrate at 25C has a Michaelis constant of 0.034 mol L-1 . The rate of the reaction is 8.64 x 10-3 mol L-1 s -1 when the substrate concentration is 0.290 mol L-1 . What is the maximum velocity of this enzymolysis?
5. 6. The enzyme-catalyzed conversion of a substrate at 250C has a Michaelis constant of 0.034 mol L 1. The rate of the reaction is 8.64 x 10 3 mol LT s when the substrate concentration is 0.290 mol L What is the maximum velocity of this enzymolysis?Explanation / Answer
The Michaelis-Menten Equation is
V= Vmax[S]/ ( KM+S)
Given V= 8.64*10-3 Mol/L.s
[S] =0.290 Mol/L, KM= 0.034
8.64*10-3= Vmax* 0.290/(0.034+0.290) =Vmax*0.009653
Vmax= 8.64*10-3/0.009653= 0.895 Mol/L.sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.