Buffer capacity refers to the amount of acid or base a buffer can absorb without
ID: 496778 • Letter: B
Question
Buffer capacity refers to the amount of acid or base a buffer can absorb without a significant pH change. It is governed by the concentrations of the conjugate acid and base components of the buffer. A 0.5 M buffer can 'absorb" five times as much acid or base as a 0.1 M buffer for a given pH change. in this problem, you begin with a buffer of known pH and concentration and calculate the new pH after a particular quantity of acid or base is added. You are given 60 ml. of 0.50 M phosphate buffer. pH = 6.83. to test. The starting composition of the buffer, both in terms of the concentration and the molar quantity of the two major phosphate species, is: You add 1.7 mL of 1.00 M HCl to the buffer. Calculate the molar quantity of H_3 O^+ added as HCl, and the final molar quantity of HPO^2-_4 and H_2 PO^-_4 at equilibrium? What is the new HPO^2-_4/H_2 PO_4^- ratio, and the new pH of the solution? the pKa of H_2 PO_4^- is 6.64. Use the Henderson - Hassel Bach equation to calculate the new pH.Explanation / Answer
a)
mol of H3O+ = MV = 1.7*1 = 1.7 mmol = 1.7*10^-3 mol of H3O+
then
HPO4-2 +H+ = H2PO4-
therefore
HPO4-2 = initial - reacted = left
H2PO4- = initial + reacted = formed
substitute
HPO4-2 = 18.2- 1.7 = 16.5
H2PO4- = 11.8+ 1.7 = 13.5
b)
finr ratio:
HPO4- / H2PO4-2 = 16.5 /13.5 = 1.222
pH new:
pH = pKa2 + log(HPO4- / H2PO4-2)
pH = 7.21 + log(1.222) = 7.29707
c)
V = 60 mL of buffer
V = 3.7 mL of NaOH...
mmol of NAOH = MV = 3.7*1 = 3.7 mmol
therefore
HPO4-2 = initial + reacted = left
H2PO4- = initial - reacted = formed
substitute
HPO4-2 = 18.2 + 3.7 = 21.9
H2PO4- = 11.8 - 3.7 = 8.1
then
ratio = 21.9/8.1 = 2.703
pH = 7.21 + log(2.703)
pH = 7.6418
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.