Given: 4 KO2(s) + 2 CO2(g) 2 K2CO3(s) + 3 O2(g). Submarine design teams were inv
ID: 496400 • Letter: G
Question
Given: 4 KO2(s) + 2 CO2(g) 2 K2CO3(s) + 3 O2(g). Submarine design teams were investigating the use of KO2 to purify the air in small submarines. Calculate the mass of KO2 needed to react with 50.0 L of carbon dioxide at -10.0 °C and 1.13 atm pressure. Given: 4 KO2(s) + 2 CO2(g) 2 K2CO3(s) + 3 O2(g). Submarine design teams were investigating the use of KO2 to purify the air in small submarines. Calculate the mass of KO2 needed to react with 50.0 L of carbon dioxide at -10.0 °C and 1.13 atm pressure.Explanation / Answer
Assume CO is ideal gas and calculate moles of CO
n= PV/RT = 1.13*50 /0.082*263. = 2.62 moles
4 moles KO2 is required for 2 moles of CO
So here we require 2*2.62 moles = 5.24 moles
Molar mass of KO2 = 71.10 g/mol
So mass of KO2 = 71.10*5.24 moles = 372 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.