Given: 4 NO_2(g) + O_2(g) rightarrow 2 N_2O_5(g) delta H degree = -110.2 kJ find
ID: 1066451 • Letter: G
Question
Given: 4 NO_2(g) + O_2(g) rightarrow 2 N_2O_5(g) delta H degree = -110.2 kJ find delta H degree for N_2O_5(g) rightarrow 2 NO_2(g) + 1/2 O_2(g) HBr, HCl, HCIO_4, KBr, and NaCl are all classified as Selected Answer: strong electrolytes. Correct Answer: strong electrolytes. What is the empirical formula for ethyl fluoride if the compound contains 49.97% carbon, 10.51% hydrogen, and 39.52% fluorine by mass? Selected Answer: C_4 H_10 F_4 Correct Answer: C_2H_5F Which of the following represent isotopes? A: 25/21 [] B: 21/25 [] C: 27/21 [] D: 25/23 [] Selected Answer: A and C Correct Answer: A and CExplanation / Answer
9.
Given for,
4NO2 + O2 --> 2N2O5 dHb = -110.2 kJ
Divide this equation by 2, and invert the reaction,
fo reverse reaction,
N2O5 <==> 2NO2 + 1/2O2
dH = 110.2/2 = +55.1 kJ
11. moles of C = 49.97/12 = 4.16 mol
moles of H = 10.51/1 = 10.51 mol
moles of F = 39.52/19 = 2.08 mol
divide by smallest number
C = 4.16/2.08 = 2
H = 10.51/2.08 = 5
F = 2.08/2.08 = 1
Empirical formula = C2H5F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.