What is the mass of 4.00 moles of helium, the gas commonly used to fill party ba
ID: 493819 • Letter: W
Question
What is the mass of 4.00 moles of helium, the gas commonly used to fill party balloons and lighter than air ships? 16.0 g 2.41 times g 10^24 g 4.00 g 8.00 g 4 amu What is the general term for the process in which a chemical species loses electrons? decomposition condensation oxidation Lewis base reduction Which has the greatest mass one atom of carbon one atom of hydrogen or one atom of lithium? one atom of lithium one atom of carbon one atom of hydrogen .All three atoms have the same mass. It is impossible to determine. What is the mass of one mole of diatomic hydrogen, H_2? 2.02 amu 1.01 amu 6.022 times 10^23 g 1.01 g 2.02 g How many molecules of water are present in a 5.65 mole sample of water? 1.07 times 10^23 molecules 4.00 times 10^24 molecules 3.40 times 10^24 molecules 9.39 times 10^-24 molecules 4.00 times 10^25 molecules Which statement best describes the Law of Conservation of Mass? The masses of the reactants in a chemical reaction are always equal. Matter is neither gained nor lost in a chemical reaction. The mass of the product formed in a chemical reaction is equal to the mass of the reactant in the smallest amount. The mass of the product formed in a chemical reaction is determined by the limiting reactant. when two or more products are formed in a chemical reaction, their masses will always be equal. Which symbol often found in chemical equations indicates that a substance is dissolved in water? (d) (l) (aq) (w) DeltaExplanation / Answer
Q.No-1(A)
Moles of He = 4.0 mol, Molar mass of He = 4 g/mol
Mass of He = 4.0 mol * 4.0g//mol = 16.0 g
Q.No-02 (C)
Loss of electrons is known as oxidation.
Q.No-4(E)
Mole of H2 = 1.0 mol , Molar mass of H2 = 2. 02 g/mol
Mass of H2 = 1.0 mol * 2.02 g/mol =2.02 g
Q.No-5 (C)
Moles of water = 5.65 mol
Number of molecules of water =5.65 mol*Avogadro's number
Number of water molecules = 5.65 *6.023 *1023 molecules
Number of water molecules = 34 *1023 molecules
= 3.4 *1024 molecule
Q.No-6(B)
The law of conservation of mass states that mass in an isolated system is neither created nor destroyed by chemical reactions or physical transformations. According to the law of conservation of mass, the mass of the products in a chemical reaction must equal the mass of the reactants.
Q.No-7(c) aq
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.