Turbidity is an important water quality parameter because of esthetic reasons -c
ID: 491089 • Letter: T
Question
Turbidity is an important water quality parameter because of esthetic reasons -consumers demand crystal clear water high turbidity makes filtration more difficult and expensive turbidity can interfere with the disinfection process all of the above none of the above A mass of 0.525 g of sodium chloride (NaCl) has been added to a cylinder containing water. The cylinder diameter is 4 cm and the depth of the water in the container is 5 inches. Determine the concentration of the sodium in solution showing your answer in units as shown below. (use 1 in = 2.54 cm, if needed; Atomic weights of Na = 23 and Cl = 35): mg/L _____ Mass% _____ molarity _____Explanation / Answer
Q4.
m = 0.525 g of NaCL
MW of NaCl = 58.8
mol of NaCl = mass/MW = 0.525/58.8 = 0.0089285
Find total volume:
V = A*h = PI/4 * D^2 * h = (3.1416/4)*(4*10^-2)^2 * (5*0.254) = 0.00159593 m3
1000 L = 1 m3
0.00159593*1000 L = 1.59593 Liters of volume
a)
mass of Sodium
ratio sodium -- > 23/(58.8) = 0.39115
so
mass of Na in sample = 0.39115*0.525 = 0.2053 g of Na
so
C = mass/V = 0.2053 g / 1.59593 L = (0.2053 *1000) / 1.59593 = 128.6 mg /L
b)
byt mass:
mass of Na+ % = mass of Na+ / total V *100%
mass of Na+ % = 0.2053 / 0.525 *100 = 39.10 %
finally
c)
molarity
M = mol/V
mol of Na+ = 0.0089285 mol
= 0.0089285 / (1.59593 ) = 0.00559 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.