Show all your work and use the correct number of significant figures and units.
ID: 491022 • Letter: S
Question
Show all your work and use the correct number of significant figures and units. 1. A strontium chloride solution is made by mixing 0.323 g of strontium chloride with 150.0 mL of water. Use the molar mass of SrCl2 given below if necessary. Molar mass of SrCl2 = 158.52 g/mol
a. Determine the number of moles of strontium chloride used to make the solution. (10 points)
b. Determine the mass (in kg) of solvent used to make the solution. Assume that the density of water is 1.000 g/mL. (10 points)
c. Determine the molality (in m or mol/kg) of strontium chloride in this solution. (10 points)
Explanation / Answer
Kindly pardon for the typo. Inconvenience caused is deeply regretted . I think you have understand the solution though.
1. No of Mole of SrCl2 = 0.323/158.52 = 2 x 10 -3
2. Mass of solvent = Density x Volume = 1 x 150 = 150 gm = 0.15 Kg = 15 x 10 -2 Kg
3. Molality of the solution = No of moles of Solute / Mass of solvent in Kg = (2 x 10 -3) / 0.15 = 1.33 x 10 -2
Give feedback.Thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.