A solution containing 3.47 mM X (analyte) and 1.72 MS standard) gave peak areas
ID: 491013 • Letter: A
Question
A solution containing 3.47 mM X (analyte) and 1.72 MS standard) gave peak areas of 3473 and 10 222, respectively, in a chromatographic analysis. mM Then 1.00 mL of 8.47 mM S was added to 5.00 mL of unknown X, and the mixture was diluted to 10.00 mL This solution gave peak areas of 5 428 and 4 431 for X and S, respectively. Calculate the response factor for the analyte. Find the concentration of S (mM) in the 10.0 mL of mixed solution. Find the concentration of x (mM) in the 10.0 mL of mixed solution. Find the concentration of X in the original unknown solution.Explanation / Answer
a) response factor for X=peak area/concentration=RFX=3473/3.47mM=1000.864
b)CS=8.47mM
vs=1ml
Csfinal=?
total volume of mixture=Vf=10ml
using eqn,Cs*Vs=Csf*Vf
Csf=Cs*Vs/Vf=8.47mM*1ml/10ml=0.847mM
c)
RFS=response factor for S=peak area/concentration=10222/1.72*1000mM=5.943
Relative response factor=RRF=RFX/RFS=1000.864/5.943=168.410
So,
RRF=RFX/RFS=(peak area X/concentration X)/(peak area S/concentrationS)
or
RRF=(peak area X* Cs/Cx*peak area S)
or, CX=(peak area X* Cs/ peak area S)*1/RRF=(5428*0.847mM/4431 )*1/168.410=0.00616 mM
d)CX=unknown
Vx=5 ml
CXfinal=?
total volume of mixture=VX=10ml
using eqn,CX*VX=CXf*Vf
CXf=CX*VX/Vf=CX mM*5ml/10ml=Cx/2
or ,CXf=Cx/2.
or Cx=2*CXf=2*0.00616mM=0.0123mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.