Answer the following questions related to following electrochemical cell. 2IO 3
ID: 490964 • Letter: A
Question
Answer the following questions related to following electrochemical cell.
2IO3(aq) + 12H+(aq) + 10e I2(s) + 6H2O(l)
E° = 1.195 V
ClO4(aq) + 2H+(aq) + 2e ClO3(aq) + H2O(l)
E° = 1.189 V
1. Answer the following questions under standard conditions.
(a) What is E°cell (in V)? Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e., 0.123 V). 0.006 V
(b) Which one of the following chemical reactions describes the process occurring in the electrochemical cell?
Incorrect: 4IO3(aq) + 15ClO3(aq) + 6H2O(l) + 6H+(aq) 3I2(s) + 15ClO4(aq) + 3H2O(l)
Incorrect: I2(s) + 5ClO4(aq) + H2O(l) 2IO3(aq) + 5ClO3(aq) + 2H+(aq)
Correct: 2IO3(aq) + 5ClO3(aq) + 2H+(aq) I2(s) + 5ClO4(aq) + H2O(l)
Incorrect: 3I2(s) + 15ClO4(aq) + 3H2O(l) 4IO3(aq) + 15ClO3(aq) + 6H2O(l) + 6H+(aq)
(c) What is G° (in kJ/mol)? Report your answer to three significant figures in scientific notation (i.e., 1.23e2 kJ/mol).
2. Consider the electrochemical cell where one of the half cells is comprised of a Pt electrode in a solution containing IO3(aq) at a concentration of 5.79 × 10-5 M and I2(s) with a H+ concentration of 7.15 × 10-2 M. The other half cell is comprised of a Pt electrode in a solution containing ClO4(aq) at a concentration of 5.19 × 10-2 M and ClO3(aq) at a concentration of 7.31 × 10-2 M with a H+ concentration of 3.16 × 10-1 M. The temperature of the cell is 338.8 K.
(a) What is Ecell (in V)? Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e., 0.123 V).
(b) Which one of the following chemical reactions describes the process occurring in the electrochemical cell?
2IO3(aq) + 5ClO3(aq) + 2H+(aq) I2(s) + 5ClO4(aq) + H2O(l)
3I2(s) + 15ClO4(aq) + 3H2O(l) 4IO3(aq) + 15ClO3(aq) + 6H2O(l) + 6H+(aq)
I2(s) + 5ClO4(aq) + H2O(l) 2IO3(aq) + 5ClO3(aq) + 2H+(aq)
4IO3(aq) + 15ClO3(aq) + 6H2O(l) + 6H+(aq) 3I2(s) + 15ClO4(aq) + 3H2O(l)
(c) What is G (in kJ/mol)? Report your answer to three significant figures in scientific notation (i.e., 1.23e2 kJ/mol).
Explanation / Answer
2IO3(aq) + 12H+(aq) + 10e I2(s) + 6H2O(l) E° = 1.195 V
ClO4(aq) + 2H+(aq) + 2e ClO3(aq) + H2O(l) E° = 1.189 V
5ClO3(aq) + 5H2O(l) -----------------> 5ClO4(aq) + 10H+(aq) + 10e E° = -1.189 V
2IO3(aq) + 12H+(aq) + 10e I2(s) + 6H2O(l) E° = 1.195 V
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2IO3(aq) + 5ClO3(aq) + 2H+(aq) I2(s) + 5ClO4(aq) + H2O(l) E0 cell = 0.006V
G = -nE0cell*F
=-10*0.006*96500 = -5790J/mole = -5.79*10^3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.