59.0 mL of 3.30 M sodium hydroxide is combined with 32.0 mL of 1.70 M magnesium
ID: 489261 • Letter: 5
Question
59.0 mL of 3.30 M sodium hydroxide is combined with 32.0 mL of 1.70 M magnesium chloride. What mass in grams of solid forms? What is the molarity of a solution of calcium hydroxide, Ca(OH)_2, if 353 mL is neutralized with 45.96 mL of a 0.425 M HCI? Potassium acid phthalate, KHC_8H_4O_4, is a crystalline solid that is available in a state of high purity, making it an excellent choice as a standard acid. What is the concentration of a NaOH solution, if it takes 43.00 mL to neutralize a 0.0584 g sample of the acid? The crystalline solid dissociates in water as follows:Explanation / Answer
1) MgCl2(aq) + 2NaOH(aq) 2NaCl(aq) + Mg(OH)2(s)
59.0 mL x 3.30 M NaOH = 194.7 mmol NaOH
32.0 mL x 1.70 M MgCl2 = 54.4 mmol MgCl2
MgCl2 is the limiting reactant
54.4 mmol MgCl2 = 0.0544 mol MgCl2
0.0544 mol MgCl2 x (1 mol Mg(OH)2 / 1 mol MgCl2) = 0.0544 mol Mg(OH)2
MW of Mg(OH)2 = 58.3197 g/mol
0.0544 mol Mg(OH)2 x (58.3197 g / mol) = 3.172 g Mg(OH)2 formed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.