3/2/2017 11:55 PM A 2.5/5 2/27/2017 09:23 PM Gradebook Print Calculator Periodic
ID: 489004 • Letter: 3
Question
3/2/2017 11:55 PM A 2.5/5 2/27/2017 09:23 PM Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 3 of 4 Map A Sapling Learning A buffered solution containing dissolved a C6H5NH2, and aniline hydrochloride, C6H5NH3Cl, has a pH of 5.50. a) Determine the concentration of C6H5 n the solution if the concentration of C6H5NH2 is 0.245 M. The pKb of aniline is 9.13. Number C He NH. b) Calculate the change in pH of the solution, ADH, if 0.391 g NaOH is added to the buffer for a final volume of 1.50 L. Assume that any contribution of NaoH to the volume is negligible. Number ApH AO Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Ext HintExplanation / Answer
POH = Pkb + log[C6H5NH3+]/[C6H5NH2]
5.5 = 9.13 + log[C6H5NH3+]/0.245
log[C6H5NH3+]/0.245 = 5.5-9.13
log[C6H5NH3+]/0.245 = -3.63
[C6H5NH3+]/0.245 = 10^-3.63
[C6H5NH3+]/0.245 = 0.000234
[C6H5NH3+] = 0.000234*0.245 = 0.00005733M
b. molarity of NaOH = 0.391/40*1.5 = 0.00651M
molarity of C6H5H3^+ = 0.00005733 - 0.00651 = 0.00656M
molarity of C6h5NH2 = 0.245+0.00651 = 0.251 M
PH = PKb + log[C6H5NH3+]/[C6H5NH2]
= 9.13 + log0.00656/0.251
= 9.13-1.582 = 7.548
Chnge in PH = 7.548-5.5 = 2.048
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.