Problem 1 2 mol of argon (considered as a monoatomic ideal gas) at 300 K and 3 b
ID: 487383 • Letter: P
Question
Problem 1 2 mol of argon (considered as a monoatomic ideal gas) at 300 K and 3 bar is cycled through the following three reversible steps: (1) The gas is allowed to expand isothermally such that its volume triples (2) Subsequently, the gas is compressed adiabatically to the initial pressure. (3) Finally the gas is isobarically cooled to its initial state at 300 K and 3 bar. For each step compute: (a) the work done by the gas (b) the heat transferred to gas (c) the change in the internal energy of the gas (d) the change in the enthalpy of the gas. Show your work.Explanation / Answer
During isothermal expansion of an ideal gas, change in internal energy ( deltaU)=0
Enthalpy change, deltaH=0, work done by gas on surroundings = -nRTln (V2/V1)
Where n=2 moles T=300K V2/V1= volume ratio= 3
Work done = -2*300*8.314*ln(3)=-5480 Joules
Heat transferred (Q) from 1st law of thermodynamics, deltaU= Q+W
Q= -W = 5480 Joules
Pressure at the end of isothermal expansion , P2/P1= V1/V2, P2= 3/3= 1 bar
2. during adiabatic expansion, Q= 0, Pressure and temperature during adiabatic compression is related as T3/T2 = (P3/P2)(Y-1)/Y, Y= ratio of specific heats = 1.66
T3= temperature at the end of compression process, T2= 300K, P3= 3 bar and P1= 1bar
T3/300 = (3/1)(1.66-1)/1.66 , T3= 300*1.55= 465K
Work done = nR*(T2-T1)/(Y-1)= 2*8.314*(465-300)/0.66 =4157 Jolules
For adiabatic process, deltaU= Q+W, deltaU= 4157 Joules
Enthalpy change= nCP*deltaT , Cp for Argon = 0.52 J/g.k molar mass of Argon = 40 g/mole
Cp for Argon =0.52*40 J/mole.K= 20.8
Enthalpy change =2*40*0.52*(465-300)= 6864Joules
3. Third step involves cooling at constant pressure to 300K and 300 bar.
Work done = nR*deltaT= 2*8.314*(-465+300) =-2744 joules
Q= nCp*deltaT= 2*20.8*(-465+300)=- 6864 joules= deltaH
Cv= CP-R
Change in internal energy, deltaU= nCv*deltaT= 2*(20.8-8.314)*(300-465)= -4157Joules
2. in the gas phas reaction of 2A----->2B+C, there is an increase in pressure as the reaction proceeds. Hence an increase in presure is an indication of reaction giviing rise to products
initila pressure = nRT/V = 0.4*0.0821*(20+273)/ 6 =1.6 atm
let x= moles of C formed
hence after decomposition
A= 0.4-2x, B= 2x and C=x
total moles = 0.4+x , P= 3.3 atm, V= 6L, t= 482Deg.F= (482-32)/1.8 deg.c =250 deg.c = 250+273= 523K
P= 3.3= (0.4+x)*0.0821*523/6
0.4+x=0.46, x= 0.06
hence when the reaction is taking placem A= 0.4-0.2*0.06= 0.28, B= 0.12, C= 0.06 moles
A converted (0.4-0.28)/0.4 =0.3
partial pressure = mole fraction* total pressure
mole fraction= moles/total moles : A = 0.28/0.46=0.61, B= 0.12/0.46= 0.261, C= 1-0.61-0.261=0.129
Partial pressure, A= 0.61*3.3 =2 atm, B= 0.261*3.3 = 0.86 atm and c= 3.3-2.013-0.86= 0.43 atm
at 800 deg.c (1472 deg.F, deg.C= (1472-32)/1.8), the dissociation is complete, there is no A. 0.4 mole of A gives 0.4 mole of B and 0.2 mole of C as per the reaction, total moles = 0.4+0.2= 0.6
Hence Pressure = nRT/V= 0.6*0.0821*(800+273)/6=8.8 atm
at 1000 deg,c Pressure = 0.6*0.0821*1273/6= 10.45 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.