Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 1 - An undergraduate business student has purchased a laptop computer fo

ID: 403494 • Letter: P

Question

Problem 1 -

An undergraduate business student has purchased a laptop computer for use during exams. This laptop is perfectly reliable except for two parts: its microchip, which has a failure rate of one in every 15 hours of operation; and its battery, which has a failure rate of one in every 30 hours of operation. Assuming that a new battery has just been installed, what is the probability that the battery will perform reliably during a 2 hour exam?

Your Answer:


Problem 2 -

An undergraduate business student has purchased a laptop computer for use during exams. This laptop is perfectly reliable except for two parts: its microchip, which has a failure rate of one in every 30 hours of operation; and its battery, which has a failure rate of one in every 25 hours of operation. Assuming that a new battery has just been installed, what is the probability that the battery will FAIL during a 2 hourexam?


Your Answer:


Problem 3 -

An undergraduate business student has purchased a laptop computer for use during exams. This laptop is perfectly reliable except for two parts: its microchip, which has a failure rate of one in every 20 hours of operation; and its battery, which has a failure rate of one in every 20 hours of operation. Assuming that a new battery has just been installed, what is the probability that the LAPTOP will FAIL during a 1 hourexam?


Your Answer:



Explanation / Answer

1. probability of failure of microchip =1/15 ;

probability of failure of battery= 1/30;

overall failure probability in 1 hour = 1/15+1/30;

= 1/10

for 2 hours = 2/10 ;

probability that it will function properly for 2 hours = 1-2/10

=0.8;

2. probability of failure of microchip =1/30 ;

probability of failure of battery= 1/25;

overall failure probability in 1 hour = 1/25+1/30;

= 11/150

for 2 hours = 2*11/150 ;

probability that it will fail for 2 hours = 0.146 = 14.6%

3. probability of failure of microchip =1/20 ;

probability of failure of battery= 1/20;

overall failure probability in 1 hour = 1/20+1/20;

= 1/10;

for 1 hour = 1/10 ;

probability that it will fail for 2 hours = 0.1;

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote