On sunny days, chemical substances can store solar energy which they release lat
ID: 485892 • Letter: O
Question
On sunny days, chemical substances can store solar energy which they release later on. Certain hydrated salts dissolve in water in an endothermic process when they are heated and release heat when they solidify. For example, Glauber's salt (Na_2SO_4. 10 H_2O (s) solidifies at 32 degree C and releases 78.0 kJ per mole of salt. What is the enthalpy change during the solidification of 454.0 g of Glauber's salt, which is used to supply household energy, if we consider that the molar mass of this salt includes 10 molecules of water?Explanation / Answer
Enthalpy change = 78.0 kJ /mol
mass of glauber's salt = 454.0 g
molar mass of salt = 322.1949 g/mol.
moles of salt = 454 / 322.1949
= 1.409 moles
enthalpy change = 78 / 1.409
enthalpy change = 55.4 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.