5.661 g of a non-volatile solute is dissolved in 235.0 g of water. The solute do
ID: 484739 • Letter: 5
Question
5.661 g of a non-volatile solute is dissolved in 235.0 g of water. The solute does not react with water nor dissociate in solution. Assume that the resulting solution displays ideal Raoult's law behaviour. At 60°C the vapour pressure of the solution is 148.36 torr. The vapour pressure of pure water at 60°C is 149.40 torr. Calculate the molar mass of the solute (g/mol). ANSWER = 61.9 g/mol
Now suppose, instead, that 5.661 g of a volatile solute is dissolved in 235.0 g of water. This solute also does not react with water nor dissociate in solution. The pure solute displays, at 60°C, a vapour pressure of 14.94 torr. Again, assume an ideal solution. If, at 60°C the vapour pressure of this solution is also 148.36 torr. Calculate the molar mass of this volatile solute. ANSWER = ?????
Explanation / Answer
Assume that
a = water, b = solute.
Pt = xa (Poa) + xb (Pob)
Mole total = Mole fraction xa + xb = 1 so xb = 1 - xa
148.36 torr = xa( 149.40 torr) + (1 - xa)(14.94 )
148.36 = 149.40 xa + 14.94 - 14.94 xa
133.96 = 134.46 xa
xa = 0.996
xb =1 -0.996 = 0.004
moles H2O = 235 g(1mol/18.02g) = 13.04 moles
Total moles = moles H2O / mole fraction H2O = 13.04/ 0.996
= 13.09 moles
Moles solute = Total moles - moles H2O = 13.09 – 13.04 = 0.05 moles
0. 05 mol/5.661 g = 1mol/x grams = 113.22 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.